Kosiarka
Crossocheilus siamensis
Pochodzenie: Tajlandia.
Ubarwienie: Bardzo istotne jest odróżnienie ubarwienia tej ryby, ponieważ jest ono podobne do ubarwienia innej ryby np. "Latającego Lisa". Kształtem przypominają torpede o szaro-brązowym umaszczeniu, przez całą długości ciała biegnie czarny pasek o zygrakowatym kształcie (od pyska po rozwidlenie ogona). Wszystkie jej płetwy są przezroczyste lub lekko białawe, brzuch - srebrny, grzbiet brązowy. W rogach pyska ryba posiada parę wąsików podobnie jak Labeo.
Długość: W niewoli osiągają do 15 cm.
Dymorfizm: Samice są na ogół grubsze od samców jednak można to zaobserwować jedynie u osobników dorosłych.
Zchowanie: Kosiarka jest rybą stadna, a więc MUSI mieć towarzystwo ryb ze swojego gatunku - najlepiej 4-5 (zależnie od wielkości zbiornika). Jako szybki pływak jest bardzo trudno ją złapać, często też wyskakuje ponad lustro wody (potrzebna szyba nakrywkowa). Ryby ta często ganiają się ze swoimi stadnymi towarzyszami, ale nie robią sobie krzywdy (jest to rodzaj zabawy). Nie może być ona trzymana z rybami o terytorialnym nastawieniu np. z Labeo ze względu na agresje z tej drugiej stronny. Można jednak zaryzykować, ponieważ kosiarka jest tak szybką rybą że nawet Labeo nie jest w stanie jej dogonić.
Akwarium: Wymagają średniego lub dużego akwarium. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty roślinami najlepiej szerokolistnymi (zwartki). Dobrze jest aby w akwarium znalazły się dekoracje z korzeni, groty z dużych kamieni.
Woda: Woda w akwarium powinna być miękka o TWO do 20 stoni niemieckich, pH. 6-7, a temperatura powinna wynosić 24-26° Celsjusza. Niezbędne są częste podmiany i dobre natlenienie wody.
Pokarm: Jest to ryba roślinożerna i glonożerna. Właśnie z powodu upodobania do czarnego glonu pędzelkowatego zawitała ona w naszych akwariach. Nie karmiona normalnym roślinnym pokarmem zmuszona jest do eksterminacji tak nie lubianego przez nas rodzaju glonu (właściwie krasnorostu). Chętnie przyjmuje wszelkie pokarmy roślinne (podobnie jak Labeo czy zbrojnik), nie gardzi również pokarmem zwierzęcym (mrożona ochotka lub wodzień) jednak nie powinna ona dostawać go zbyt często.
Rozmnarzanie: W akwarium praktycznie nie występuje. Udało się to niewielu osobom na świecie mi. Liisie Sarakontu i Neilowi Frankowi którzy stali się wielkimi propagatorami tej ryby na rynku europejskim. Najczęściej jednak ryba ta dociera do nas z rybich ferm w Tajlandii.
Powrót
Moje i wasze uwagi
Jeżeli chcecie by ta strona
powiększała się o ciekawe informacje na temat roślin i ryb piszcie do
mnie, poprawiajcie błędy, dzięki temu ze strony tej skorzysta wiele
osób (przede wszystkim początkujący - bo z myślą o nich powstała ta
stonka). Nie chcę tworzyć kolejnego gniotu który pobieżnie
opisuje garstkę gatunków i właściwie nic nie wnosi do wiedzy
akwarysty - takich stron jest na pęczki. Więc WY możecie mi pomóc
o co was serdecznie proszę.
Czy ktoś w ogóle to przeczytał (napisz do mnie czy doszłeś/aś
do tego miejsca)
Akwariomaniak
|