Fajna rybkaCool banner

1 kroki
Zbiorniki
Galeria
Ryby
Rosliny
Sprzet
O mnie
 Linki
Ksiega gosci
Mail
...::::Akwarium Service::::... ranking
Zobacz!!!

Skalar Żaglowiec
Pterophyllum scalare

Pochodzenie: Występuje w dorzeczach Amazonki.

Ubarwienie: Forma dzika ma ciało srebrzyste, przez które przebiegają 4 pionowe pasy o kolorze czarnym, intensywność czerni pasów zależy od samopoczucia ryby i otoczenia. W niewoli wyhodowano bardzo wiele odmian barwnych takich jak: czarne, dymne, ze zwiększoną ilością pasów (tzw. skalar zebra), złoty (bez pasów, z jaśniejszym ciałem), z nieregularnymi plamami na srebrzystym tle (tzw. skalar dymny) i inne w tym weloniaste.

Długość: 15 cm i wysokość 25 cm.

Dymorfizm: Rozróżnienie płci jest trudne, z reguły samice są grubsze ze względu na rozwijającą się ikrę, podczas tarła łatwiej jest to zauważyć bo samica ma brodawkę płuciową (tz. pokładełkoo tępej , a samiec ostrej końcówce.

Zachowanie: Skalar należy do ryb z rodziny pielęgnicowatych mimo to jest gatunkiem spokojnym jednak niektóre osobniki (jak np. mój mają silnie zakorzeniony terytorializm, odganiają od siebie wszystkie ryby - może z nudy bo posiadam 2 samice które walczą ze sobą zaciekle). Pomimo różnych charakterów, z reguły nadają się do akwarium wielogatunkowego; Młode osobniki wolą przebywać w grupach, podczas gdy starsze ryby wolą przebywać samotnie lub w parach.

Akwarium: Musi być jak najdłuższe ponad 100 cm i jak najwyższe przynajmniej 40 - 50 cm. Podłoże możliwie ciemne. Obsadzone kępami szerokolistnych roślin takich jak zwartki, żabieńnice. Można hodować w ich towarzystwie wiele płodnych żyworódek, których młode będą doskonałym urozmaiceniem diety, a skalary będą się czuły jak w warunkach naturalnych (świetnie polują w stadzie)

Woda: Miękka lub średniotwarda, pH ok. 7, temperatura 24 - 28ş C. Czysta i przejrzysta, często podmieniana.

Pokarm: Przeważnie żywy; larwy ochotki, wodzenia, oczliki, larwy komarów. Dla urozmaicenia pokarm roślinny.

Rozmnażanie: Raczej łatwe. Chcąc rozmnażać skalary należy o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem ryb. Należy pamiętać, że skalary należą do rodziny pielęgnicowatych, a więc nie można zestawić zgodnej pary. Dlatego podczas wizyty w sklepie zoologicznym należy kupić przynajmniej 4 - 6 szt. młodych skalarów. Po wpuszczeniu ich do akwarium ogólnego należy je razem wychowywać przez mniej więcej jeden rok. Po tym okresie można zauważyć niegroźne walki między samcami, i dobieranie się w pary. Teraz najprostszą metodą rozrodu jest pozostawienie dorosłej pary w akwarium ogólnym i oczekiwanie na złożenie ikry. Ikra zostaje złożona najczęściej na szerokim liściu jakiejś podwodnej rośliny, korzeniu, dużym kamieniu lub na ściance zbiornika. Ponieważ skalary od wielu pokoleń były hodowane w akwariach, a ich potomstwo zabierane rodzicom i wychowywane sztucznie prawie całkowicie zatraciły one instynkt macierzyński. Rodzice najczęściej na drugi lub trzeci dzień po tarle pożerają złożoną ikrę i dlatego należy ją jak najszybciej zabrać wraz z podłożem na którym ikra została złożona. Ikrę należy umieścić w mniejszym akwarium o parametrach wody takich samych jak w akwarium ogólnym (tarliskowym) tak aby delikatne strumień wody z filtra owiewał ikrę (zapewni to lepsze dotlenienie rozwijającym się zarodkom). Całe akwarium należy lekko zaciemnić szarym papierem, gdyż ikra jest wrażliwa na światło. Młode lęgną się po 2 - 6 dniach zależnie od temperatury. Cztery dni później zaczynają pływać i wtedy należy zacząć je karmić najdrobniejszym pyłem - wrotki, pierwotniaki. Po kilku, kilkunastu dniach narybek zaczyna odżywiać się większym pokarmem i wtedy już można przenieść młode do większego zbiornika wraz z wodą. Dalszy wychów młodych polega już tylko na regularnym karmieniu i podmianie wody na świeżą. Później niezbędnym będzie rozdzielenie młodych wg wzrostu w osobnych akwariach. Chciałbym jeszcze zaznaczyć że z jednego tarła można uzyskać ok. 1000 szt. narybku.

Moje i wasze uwagi

Mnie osobiście nie udało się rozmnożyć skalarów z bardzo prostej przyczyny, posiadam 2 samice. Samica składa nie zapłodnioną ikrę średnio 2 razy w miesiącu, którą ze smakiem zjada reszta mieszkańców akwarium i niedoszła mama. Mam jednak zamiar w przyszłości zakupić większą ilość tych ryb i rozmarzać je, bo są płodne a wychowanie młodych nie przysparza większych trudności - tak przynajmniej mówił mój znajomek.

Powrót


Jeżeli chcecie by ta strona powiększała się o ciekawe informacje na temat roślin i ryb piszcie do mnie, poprawiajcie błędy, dzięki temu ze strony tej skorzysta wiele osób (przede wszystkim początkujący - bo z myślą o nich powstała ta stonka). Nie chcę tworzyć kolejnego gniotu który pobieżnie opisuje garstkę gatunków i właściwie nic nie wnosi do wiedzy akwarysty - takich stron jest na pęczki. Więc WY możecie mi pomóc o co was serdecznie proszę.

Czy ktoś w ogóle to przeczytał (napisz do mnie czy doszłeś/aś do tego miejsca)

Akwariomaniak

Obrazek Skalara 2 samice Dominująca samica
Mini filmik Mini filmik 1 Ikra
Ikra1 Ikra2 Pokładełko
Ikra3 Ikra4 Ikra5
Ikra6 Ikra od góry Ikra od góry
Ikra7 Ikra8 Ikra9
Ikra10 Gnębiona samica Samica z bliska
Samica z bliska 1 Samica z bliska 2 Samica z bliska 3
Gnębiona samica 1 Samica z bliska 4 Ładna zdjęciówka
Atak na palec