Fajna rybkaCool banner

1 kroki
Zbiorniki
Galeria
Ryby
Rosliny
Sprzet
O mnie
 Linki
Ksiega gosci
Mail
...::::Akwarium Service::::... ranking
Zobacz!!!

Zbrojnik Niebieski
Ancistrus dolichopterus

Pochodzenie: Gujania i rozlewiska Amazonki.

Ubarwienie: Są najczęściej koloru ciemno-oliwkowo-brunatnego, chociaż spotyka się także osobniki jasnobrunatne i prawie całkowicie czarne. Na ich ciele znajduje się dużo jaśniejszych plam.

Długość: W niewoli osiągają do 13 cm.

Dymorfizm: Samce zbrojników są większe od samic, można je także odróżnić po dużych wyrostkach na głowie i czole.

Zachowanie: Żyją w przydennej części zbiorników ukrywając się pomiędzy korzeniami i w grotach. Ich aparat gębowy przekształcony jest w przyssawkę, można więc zauważyć jak przysysają się do szyby. Z reguły są one spokojne i nie atakują innych ryb, jednak samce w obronie rewirów staja się bardzo agresywne, mogą nawet skaleczyć ryby o szerokich ciałach (skalary). Najbardziej aktywne są późnym popołudniem, wieczorem i wczesną nocą.

Akwarium: Wymagają średniego lub dużego akwarium. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty roślinami najlepiej szerokolistnymi (zwartki). Dobrze jest aby w akwarium znalazły się dekoracje z korzeni, groty z dużych kamieni. Jako podłoże najlepszy jest żwirek możliwie ciemnego koloru, piasek może pokaleczyć delikatny brzuch.

Woda: Woda w akwarium powinna być miękka jak w Amazonce, pH. 6-7, a temperatura powinna wynosić 22-26ş Celsjusza. Regularnie podmieniana woda dobrze natleniana.

Pokarm: "Zbrojników w dobrze oświetlonym akwarium nie trzeba karmić" - takie teksty mnie śmieszą, niektórzy uważają Zbrojnika za odkurzacz który niszczy glony i zjada wszystkie resztki i to mu wystarcza. Nie wolno uważać go za "glonojada" trzeba dokarmiać go pokarmem zwierzęcym takim jak: larwy ochotek i wodzenia - jednak nie w za dużych ilościach - jest to ryba roślinożerna, więc podajemy marchew, sałatę, szpinak, jabłko (zjada niemal wszystkie warzywa które można dostać w warzywniaku) bardzo lubi ogórki i pomidory, a nawet truskawki.

Rozmnażanie: Ryby najczęściej składają ikrę w akwarium ogólnym, rozpoznamy to po tym że samiec nie wyjdzie na karmienie ze swojej kryjówki bo będzie pilnował ikry. Wtedy zabieramy cały kamień lub korzeń na którym znajduje się ikra i przenosimy do osobnego zbiornika, dobrze przewietrzanego, samca nie zabieramy jeżeli wymusimy łagodny przepływ wody wokół ikry. Po 4 - 7 dniach następuje wylęg, a larwy przez 4 - 5 dni pozostają w kryjówce, dopiero po zaniknięciu woreczka żółtkowego rozpływają się po całym akwarium, po kilku dniach od wylęgu narybek przybiera barwę dorosłych ryb. Młode jedzą ten sam pokarm co dorosłe osobniki jednak jego gramatura musi być odpowiednio mniejsza a więc zjadają one roztarte i sparzone płatki owsiane, sparzoną sałatę, glony, oraz roztarte suche pokarmy. Trzeba codziennie usuwać nieczystości z dna akwarium, ponieważ młode są wrażliwe na zbyt dużą zawartość NO2 w wodzie. Podmieniamy więc ok. 10 - 15 % wody. Prawidłowo karmione ryby bardzo szybko rosną.

Powrót

Moje i wasze uwagi

Jeżeli chcecie by ta strona powiększała się o ciekawe informacje na temat roślin i ryb piszcie do mnie, poprawiajcie błędy, dzięki temu ze strony tej skorzysta wiele osób (przede wszystkim początkujący - bo z myślą o nich powstała ta stonka). Nie chcę tworzyć kolejnego gniotu który pobieżnie opisuje garstkę gatunków i właściwie nic nie wnosi do wiedzy akwarysty - takich stron jest na pęczki. Więc WY możecie mi pomóc o co was serdecznie proszę.

Czy ktoś w ogóle to przeczytał (napisz do mnie czy doszłeś/aś do tego miejsca)

Akwariomaniak

Samiec zbrojnika Samiec zbrojnika na filtrze Samica zbrojnika na szybie
Samiec zbrojnika w grocie Samica zbrojnika Samica zbrojnika 1